YAKUP 2 RESTAURANT

 

Yakup 2′in sahibi Yakup Arslan, Refik Restoran’ın sahibi Refik Arslan’in yeğeni. Yakup’u Rize’den Asmalimescit’e getiren de amcası Refiktir, 1975′de Istanbul’a gelip amcasının meyhanesinde çalısan Yakup, sonra Yakup 1′i ve ardından 1982′de Yakup 2′yi açmıştır.
Yakup 1 artık yok… Yakup 2 var, kimilerine göre entelektüel meyhanesi, kimilerine göre ise eski Istanbul Rum meyhanelerinin devamı…Yıllardır Beyoğlu’nun örnek meyhanesi… Asmalı Mescit sokağının simgesi ve “en iyi meyhane ödüllü” Yakup 2, en şeker gibi şarhos olunan meyhane. Yakup 2’ye her geldiğinizde sevdiğiniz bir sanatçıya, edebiyatçıya rastlamanız mümkün ve zaten mekânımızın duvarlarını müdavimimiz olan ünlülerin fotoğrafları kaplamaktadır.
Duvarlarımız sonsuzluğa uğurlanan müdavimlerimizin fotoğraflarıyla doludur. Hoş bir kadirşinaslık örneği…Yakup-2 farkı … Yazar ve çizer takımının uğrak yeri olmasının dışında tek başına bir bayanın rahatsız edilmeden içki içebileceği ender meyhanelerdendir Yakup-2. Servisi de arı gibi olan mezelerimize gelince, bir meyhanede alışkın olmadığınız zenginlikte ve ana yemekler de ızgaralar ve mevsimine göre balıklardan oluşmaktadır.

Taze ve zengin meze çesitlerimiz arasında ilk akla gelenler ise, yumuşacık torik lakerdası, meyhanelerde çoktan yok olmuş yumuşacık uskumru çirozu, usulünce yapılmış taraması, bol beyaz soğan piyazı üzerinde Arnavut ciğeri, ızgarada pişirilmiş muska böreği ve tereyağından domatesine hiçbir malzemesi esirgenmemiş karides güveci… Yakup-2, insanın ikinci kadehten sonra tüm sıkıntılarını üzerinden attiği, keyifle içki içmenin ötesinde yediklerinden de mutlu olarak ayrıldığı, İstanbul’un en orijinal meyhanesidir…

Asmalı Mescit Sokak 35-37 Tünel
Beyoğlu – İstanbul
0 212 251 31 81

YAKUP 2 RESTAURANT Harita Üzerinde...

Harita Yükleniyor....